وقایع نگاری کامل دکترهو، از روز اول تا امروز

من یک بار سعی کردم خاطراتمو بنویسم.البته مشخصا نه به ترتیب وقوع وقایع. ولی مشکل سفر در زمان اینه که انگار هیچوقت نمی تونی زمان کافی پیدا کنی!

دکتر پنجم-غار های آندرزونی

وقایع نگاری کامل تاریخ ساخت سریال دکترهو، از روز نخست تا همین امروز.این پست مرتبا و با وقایع جدید و مهم دکترهویی به روز رسانی خواهد شد.

این وقایع نگاری بیشتر به تاریخ ساخت سریال دکترهو می پردازد و از منظر داستان پردازی خط زمانی سریال را بررسی نمی کند.ولی نگران نباشید.وقایع نگاری کامل خط زمانی و وقایع داستانی دکترهو نیز در راه است و به زودی به صورت اختصاصی در هووین قرار خواهد گرفت.

دهه ی ۱۹۶۰

مارس ۱۹۶۲-ژوئن ۱۹۶۳

موسسه ی تعیین اهداف بی بی سی سفارش یک سریال علمی تخیلی-آموزشی را به واحد تولید محتوای درام بی بی سی می دهد.مجموعه ای از ملاقات ها و گزارشات بین مدیر بخش سریال های بی بی سی، دونالد ویلسون و نویسندگان ارشد، آلیس فریک، جان بریبون و سی ای وبر در و بدل می شود تا به توافقی درباره ی جزئیات یک سریال درام علمی تخیلی برسند.سیدنی نیومن، مدیر بخش درام بی بی سی شخصا یک پرونده ی اختصاصی برای سریال تولید می کند.نام این پرونده چنین است: “دکتر هو: نکات اصلی پیش زمینه ها و اهداف”. سیدنی نیومن تهیه کنندگی مجموعه را به ورایتی لامبرت می سپارد.

 

۱۲ جولای ۱۹۶۳

بازیگر پرسابقه، ویلیام هارتنل یک ناهار کاری با ورایتی لامبرت و کارگردان واحد درام بی بی سی، واریس حسین می خورد.سر قرار ناهار، هارتنل موافقت می کند نقش دکتر هو را بازی کند.

 

Actor William Hartnell - the first Doctor - pictured during rehearsals at Television Centre - Studio TC1 - 10th February 1965. *** Local Caption *** Dr Who - - 13/08/2010 (Newscom TagID: mrpphotos282516) [Photo via Newscom]

۲۷ سپتامبر ۱۹۶۳

در استادیوی “لایم گروو” موسسه ی بی بی سی، اولین اپیزود با نام “کودک غیر زمینی” فیلمبرداری می شود.سیدنی نیومن از نتیجه ی کار راضی نیست و دستور فیلمبرداری مجدد آن را می دهد.

۱۸ اکتبر ۱۹۶۳

نسخه ی دوم کودک غیر زمینی در همان استادیوی پیشین و با یک فیلمنامه ی بازنویسی شده فیلمبرداری می شود.

۲۱ نوامبر ۱۹۶۳

رادیو تایمز، مجله ی اطلاع رسانی بی بی سی، یک پیشنمایش از دکترهو منتشر می کند.

۲۳ نوامبر ۱۹۶۳

نخستین اپیزود دکترهو به نام “کودک غیر زمینی” راس ساعت ۵:۱۶ بعد از ظهر به وقت گرینویچ پخش می شود و به آمار بینندگان ۴٫۴ میلیون نفر می رسد.

۲۱ دسامبر ۱۹۶۳

هدیه ی کریسمس زودهنگام بی بی سی به مخاطبینش: دالک ها

برای اولین بار دالک ها در اپیزود نخست از داستان “دالک ها” حضور می یابند.دالکی که بینندگان می بینند، در واقع دستیار تولید، مایکل فرگوسن است که درون یک قوطی حلبی قرار گرفته.فرگسون بعدا بسیاری از اپیزود های دکترهو را کارگردانی خواهد کرد.

۱ فوریه ی ۱۹۶۴:

آخرین اپیزود داستان “دالک ها” پخش می شود و به آمار بینندگان ۱۰٫۴ میلیون بیننده می رسد و رکورد سریال های درام بی بی سی را می شکند.

۱۳ فوریه ی ۱۹۶۴

دکترهو برای اولین بار بر روی جلد یک مجله(رادیو تایمز) ظاهر می شود.شاید کم تر کسی در آن زمان خبر داشت که دکترهو قرار است بیشتر از هر سریال دیگری در تاریخ روی طرح جلد مجلات مختلف چاپ شود.

۲۲ فوریه ی ۱۹۶۴

مارکوپولو تبدیل به اولین کاراکتر تاریخی می شود که در دکترهو حضور می یابد.متاسفانه اپیزود مارکوپولو از اپیزود های مفقود شده ی سریال است.

آوریل ۱۹۶۴

کودک شش ساله ای به نام “پیتر کاپالدی” نامه ای به بی بی سی می نویسد که این نامه در فصل نامه ی هواداران دکترهو چاپ می شود.در این نامه، پیتر نوشته است که عاشق دکترهو است و وقتی بزرگ شد قصد دارد بازیگر شود تا به دکتر کمک کند.پیتر کاپالدی سال ۲۰۱۳ به عنوان دکتر دوازدهم انتخاب شد!

10950700_689773171131048_1912317725816856301_n

۱۵ آگوست ۱۹۶۴

اپیزود دوم داستان “حکومت وحشت” فیلمبرداری می شود.این اولین بار است که اپیزودی از سریال خارج از استودیو و در یک لوکیشن در محیط باز فیلمبرداری می شود.دلیل این موضوع، نیاز به عناصر خارجی در داستان اپیزود است.

۱۲ سپتامبر ۱۹۶۴

اولین فصل دکترهو تمام می شود.

۳۱ اکتبر ۱۹۶۴

بعد از یک وقفه ی هفت هفته ای، دکترهو با فصل دوم و داستان “سیاره ی غول ها” باز می گردد.

نوامبر ۱۹۶۴

اولین رمان دکترهو با نام “دکترهو در ماجرای هیجان انگیز با دالک ها” منتشر می شود.

۲۱ نوامبر ۱۹۶۴

دالک ها برای دومین بار در سریال حضور می یابند.این بار بر خلاف دفعه ی قبل که دکتر به اسکارو رفته بود، آن ها به زمین حمله می کنند.

9a0fd68f7cb325ddddb46860ba9ea052329ef795

۲۶ دسامبر ۱۹۶۴

کارول آن فورد برای آخرین بار در نقش سوزان-نوه ی دکتر- حضور می یابد و اولین جدایی همراه سریال صورت می پذیرد.

۲ ژانویه ی ۱۹۶۵

نخستین باری که دکتر از عبارت مادی سازی(materialise) برای ظاهر شدن تاردیس در جایی استفاده می کند.این عبارت تبدیل به یکی از تکیه کلام های اصلی سریال می شود.

مارس ۱۹۶۵

نخستین اشاره به تایم لرد ها در اپیزود مفقود شده ی “جنگ صلیبی”.[ظاهرا] در این اپیزود دکتر برای خود از عبارت زیر استفاده می کند: “من یک لرد هستم.لرد زمان!” با این حال اولین اشاره ی موثق به تایم لرد ها در دوران دکتر دوم است و مدرکی از قطعی بودن دیالوگ بالا-به جز خاطرات بینندگان قدیمی- در دست نیست.

۲۶ ژوئن ۱۹۶۵

آخرین حضور ویلیام راسل(بازیگر نقش ایان چسترتون) و ژاکلین هیل(بازیگر نقش باربارا رایت)، دو همراه دیگر دکتر و معلمین سوزان(نوه ی دکتر) در سریال.و به این ترتیب همراه جدید دکتر به نام “استیون تیلور” (با بازی پیتر پروس) وارد داستان می شود.

۱۷ جولای ۱۹۶۵

اولین حضور یک تاردیس به غیر از تاردیس دکتر در سریال.تاردیس دوم متعلق به یک راهب مرموز(با بازی پیتر باترورث) است.این راهب به جز سوزان، اولین شخص از مردم دکتر است که او را می بینیم.

۲۳ آگوست ۱۹۶۵

اولین فیلم سینمایی دکترهو با نام “دکتر هو و دالک ها” و با بازی پیتر کاشینگ در نقش دکتر اکران می شود.این فیلم اولین فیلم رنگی دکترهو است.از آنجایی که واحد اصلی درام و تهیه کنندگان سریال نقشی در تولید این فیلم نداشته اند، دکتر پیتر کاشینگ هرگز در شمار یکی از چهره های رسمی دکتر قرار نمی گیرد.

سپتامبر ۱۹۶۵

اولین شماره ی “سالنامه ی دکترهو” منتشر می شود.این سالنامه شامل توضیحاتی درباره ی هیولاهای سریال، “وورودها”  و زاربی ها” است و همچنین دو داستان کوتاه و تعدادی پازل و معمای دکترهویی نیز دارد.

۹ اکتبر ۱۹۶۵

پخش اپیزود “ماموریت به ناشناخته”.اولین و تنها اپیزودی در سریال که نه دکتر در آن حضور داشت و نه همراه دکتر(بعدا اپیزود هایی پخش شدند که فاقد همراه و یا فاقد دکتر بودند.ولی هرگز اپیزودی نداشتیم که مثل این اپیزود هیچکدام از آن ها حضور نداشته باشند.”

۱۳ نوامبر ۱۹۶۵

اولین حضور نیکلاس کورتنی در سریال-که در اینجا نقش کاراکتری به اسم “برت ویون” را بازی می کند.نیکلاس کورتنی بعدا نقش کاراکتر بسیار مهم و اساسی در چندین و چند زندگی دکتر را بازی خواهد کرد: برگیدیر لثبریج استوارت!

William-Hartnell-Doctor-Who

۴ دسامبر ۱۹۶۵

اولین مرگ یک همراه دکتر در سریال.کاراکتر کاترینا(با بازی آدرین هیل) کشته می شود.

۲۱ دسامبر ۱۹۶۵

اولین تئاتر دکترهو به نام “نفرین دالک ها” با بازی دیوید وایتیکر و تری نیشن در تئاتر ویندهام لندن شروع به کار می کند.

۲۵ دسامبر ۱۹۶۵

اولین اپیزود کریسمس دکترهو.سریال تا ۴۰ سال دیگر(یعنی سال ۲۰۰۵) اپیزود کریسمس دیگری نخواهد داشت.

۲۸ می ۱۹۶۶

تاریخ پخش اپیزود “وحشی ها: اپیزود ۱”.تا پیش از این در عین اینکه هر مجموعه اپیزود ها یک داستان را تشکیل می دادند، هر اپیزود نام ویژه و جداگانه ی خود را داشت.از اینجا به بعد و تا پایان سری کلاسیک، اپیزود ها با نام داستانشان شروع می شوند و به شماره ی اپیزود در آن داستان ختم می شوند و به این ترتیب ساختار نامگذاری اپیزود ها تغییر می کند.

۶ آگوست ۱۹۶۶

به طور رسمی به رسانه ها اعلام می شود ویلیام هارتنل نقش دکتر را ترک خواهد کرد.در این تاریخ، پاتریک تراوتون قراردادی امضا می کند مبنی بر اینکه در ۲۲ اپیزود در نقش دکتر حاضر شود.

۸ اکتبر ۱۹۶۶

سایبرمن ها برای نخستین بار در سریال ظاهر می شوند و به این ترتیب دومین هیولای ماندگار سریال رسما به بینندگان معرفی می شود.

۲۹ اکتبر ۱۹۶۶

در دقایق پایانی اپیزود “سیاره ی دهم”، دکتر برای نخستین بار ریجنریت می کند(گرچه تا وقتی که دکتر سوم به دکتر چهارم تبدیل شود، از این اصطلاح “ریجنریت کردن”(ترمیم و احیای بدن) استفاده نخواهد شد!) و ویلیام هارتنل برای آخرین بار در نقش دکتر بر صفحه ی تلویزیون حاضر می شود.پاتریک تراوتون در نقش دکتر دوم اولین ثانیه های حضورش را تجربه می کند.

۵ نوامبر ۱۹۶۶

اولین داستان کامل پاتریک تراوتون در نقش دکتر دوم به همراه بازگشت دالک ها به سریال

Patrick-Troughton-2nd-Doctor

۱۷ دسامبر ۱۹۶۶

اولین حضور فریزر هاینز در نقش “جیمی مک کریمون”. او در ۱۱۳ اپیزود دکترهو حضور خواهد یافت:بیشتر از هر همراه دیگری در تاریخ سریال!

۴ مارس ۱۹۶۷

با شلیک شدن یک توپ جنگی توسط یک سایبرمن به دیوار یک پایگاه تحقیقاتی روی ماه، اولین استفاده ی سریال از جلوه های نوری و بصری دیده می شود.

۱۱ مارس ۱۹۶۷

برای اولین بار چهره ی دکتر دوم(پاتریک تراوتون) در تیتراژ آغازین سریال نمایش داده می شود.نمایش چهره ی دکتر در تیتراژ شروع سریال تبدیل به رسمی می شود که تا سال ۱۹۸۹(پایان سری کلاسیک) پا بر جا می ماند.این رسم در دوران دکترهای هشتم،نهم، دهم و بخشی از دوران دکتر یازدهم فراموش می شود.ولی در۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ و در اپیزود کریسمس آدم برفی ها با نمایش چهره ی مت اسمیت در تیتراژ، دوباره بازگردانده می شود و حالا نیز با نمایش چهره ی پیتر کاپالدی(دکتر دوازدهم) در تیتراژ های آغازین ادامه پیدا کرده.

۱ جولای ۱۹۶۷

دالک ها در اپیزودی حضور می یابند که طبق برنامه ریزی ها قرار بوده آخرین حضورشان در تمام سریال باشد.خالق دالک ها، تری نیشن، این “آخرین حضور” را به این هدف می نویسد که از این پس دالک ها را در یک سریال ویژه ی خودشان به مخاطبان نشان دهد.بی بی سی طرح این اسپین-آف دالک ها را رد می کند.نیشن تصمیم می گیرد با شبکه های آمریکایی برای این موضوع مذاکره کند.پس از این اپیزود، به دلیل مسائل حقوقی دالک ها تا ۵ سال دیگر در سریال حضور نیافتند.

۳۰ سپتامبر ۱۹۶۷

اولین حضور یتی و هوش برتر(گریت اینتلیجنت) در سریال.بسیاری گریت اینتلیجنت را از هوشمندانه ترین هیولاهای دکترهو به حساب می آورند.یک خودآگاهی و شعور بدون جسم که جسم بقیه را تصرف می کند.این هیولا آخرین بار در فصل هفتم سری مدرن حضور پر رنگی داشت.

Doctor Who: The Doctors Revisited: Episode 02

۱۱ نوامبر ۱۹۶۷

اولین حضور جنگجویان یخی، نژاد باستانی مریخی در سریال.جنگجویان یخی از مهم ترین هیولاهای سری کلاسیک بودند.در سری مدرن یکی از آن ها باری دیگر در اپیزود “جنگ سرد” و در فصل هفتم حضور یافت.همچنین در اپیزود “آب های مریخ” به آن ها اشاره شد.

۱۱ فوریه ی ۱۹۶۸

اولین حضور نیکلاس کورتنی در نقش سرهنگ برگیدیر لثبریج استوارت.کاراکتری که تا مدت ها در سریال خواهد ماند و همراه دکتر نیست،ولی از بسیاری از همراهان به دکتر نزدیک تر است.نیکلاس کورتنی بیش از هر بازیگر دیگری در دکترهو حضور داشته است.

۱۶ مارس ۱۹۶۸

اولین حضور پیچگوشتی صوتی( سانیک اسکرودرایور) در سریال

۹ نوامبر ۱۹۶۸

اولین حضور رسمی “نیروی ویژه ی هوشمند سازمان ملل” در سریال.این سازمان به اختصار یونیت نامیده می شود.( United Nations Intelligence Taskforce= UNIT )  به ریاست لثبریج استوارت.یونیت به خصوص در دوران دکتر سوم بخش بسیار مهمی از سریال می شود و اخیرا در سری مدرن نیز بازگشته.

۷ ژانویه ی ۱۹۶۹

به طور رسمی به رسانه ها اعلام می شود که پاتریک تراوتون دکترهو را ترک خواهد کرد.

۷ ژوئن ۱۹۶۹

اولین استفاده ی موثق و با مدرک از عبارت “تایم لرد” برای توصیف گونه ی دکتر در داستان “بازی های جنگ”

۱۷ ژوئن ۱۹۶۹

جان پرت وی در مراسمی در سالن همایش های بی بی سی به عنوان سومین بازیگری که نقش دکتر را بازی خواهد کرد معرفی می شود.جان پرت وی هنگام ورود به سالن با یک یتی گریم شده همراه است.

Jon-Pertwee

۲۱ ژوئن ۱۹۶۹

آخرین حضور پاتریک تراوتون در نقش دکتر.این اولین اپیزود مفقود نشده ای است که در آن دکتر به سیاره اش-که تا اینجای سریال همچنان نامی ندارد- سفر می کند.

دهه ی ۱۹۷۰

۳ ژانویه ی ۱۹۷۰

یکی از روز های تاریخی دکترهو.اولین حضور جان پرت وی در نقش دکتر سوم در سریال.همزمان با تغییر دکتر، فرمت و شکل سریال نیز تغییر می کند.دکتر توسط تایم لرد به زمین تبعید شده و تاردیس او نیز خراب شده.بنابراین دکتر ناچارا در زمین می ماند و تبدیل به مشاور علمی یونیت می شود.نیکلاس کورتنی(برگیدیر آلیاستر لثبریج استوارت) از یک بازیگر مهمان تبدیل به یک بازیگر ثابت در سریال می شود و به ریاست یونیت ادامه می دهد.مدتی طول می کشد تا بالاخره تاردیس تعمیر شود.ولی حتی بعد از آن هم دکتر اکثر وقتش را در یونیت می گذراند و کمتر سفر می کند.برای نخستین بار شعور خودآگاه نستین و “آوتون” های پلاستیکی به زمین حمله می کنند.همچنین برای اولین بار سریال رنگی و نه سیاه و سفید پخش می شود.تمام این داستان رنگی(با نام کله گنده هایی از فضا) روی یک نوار فیلم فیلمبرداری می شود و حتی در سینماهای منتخبی نیز اکران می شود(اتفاقی که تا سال ۱۹۹۶ دوباره رخ نخواهد داد).صورت رنگی جان پرت وی در تیتراژ جایگزین صورت سیاه و سفید پاتریک تراوتون می شود.برای افزایش کیفیت سریال، تعداد اپیزود های هر فصل کاهش میابد و به این ترتیب به جای پخش شدن ده ماه در سال(چنانچه از سال ۱۹۶۳ اینگونه بود) سریال از این پس ۶ ماه در سال پخش خواهد شد و به این ترتیب به جای تولید هفتگی اپیزود ها، فرصت بیشتری برای تولید و فیلمبرداری وجود دارد.

۳۱ ژانویه ی ۱۹۷۰

اپیزود نخست از داستان “دکترهو و سلورین ها” پخش می شود.این نخستین باری است که اسم سریال(دکترهو) در عنوان یک اپیزود و داستان استفاده شده.در این اپیزود برای اولین بار سلورین ها معرفی می شوند.نژادی باستانی که مدت ها قبل از انسان ها ساکن زمین بوده اند و در این داستان به خاطر آزمایش های یک نیروگاه هسته ای از خواب مصنوعیشان بیدار شده اند.این نخستین باری است که جنبه ی مثبت و خوبی از یک هیولا را در دکترهو می بینیم.سلورین ها بعدا در دوران دکتر پنجم و بعد از آن در دوران دکتر یازدهم و فصل پنجم سری مدرن و در اپیزود “خون سرد” بازگشتند.همچنین ماشین زرد رنگ و هوشمند دکتر به نام “بسی” برای اولین بار در سریال حضور می یابد.با استفاده از تکنیک گنجاندن عکس ثابت درون لنز دوربین و تغییر پرسپکتیو، برای نخستین بار یک دایناسور در دکترهو دیده می شود.

۲۱ مارس ۱۹۷۰

تم موسیقی بسیار مشهور “نیش(Sting) ” برای نخستین بار برای بارز کردن کلیف هنگر پایان اپیزود و به پیشنهاد یکی از شورانر های سریال مایکل فرگوسن استفاده می شود.این تم بعدا بارها استفاده می شود.

۲ ژانویه ی ۱۹۷۱

بزرگترین دشمن دکتر معرفی می شود: مستر. راجر دلگادو به عنوان یک تایم لرد که دشمن قسم خورده-و دوست دوران کودکی- دکتر است،برای نخستین بار در سریال حضور می یابد.

 

۲۹ ژانویه ی ۱۹۷۲

در داستان نفرین پلادون جنگجویان یخی دوباره بازمیگردند.ولی این بار آن ها نه هیولاهای مهاجم، بلکه طرف مثبت داستان و از دوستان دکتر هستند.

Programme Name: Doctor Who - TX: n/a - Episode: n/a (No. n/a) - Embargoed for publication until: 13/09/2013 - Picture Shows: PLEASE NOTE This is from archive material to commemorate the 50th Anniversary of Doctor Who. This image is not from, nor does it relate to, the actual episode. - (C) BBC - Photographer: unknown

۲۶ فوریه ی ۱۹۷۲

اولین حضور “شیاطین دریایی”، از مهم ترین هیولاهای دکترهو و اولین هیولاهای آبزی سریال.

۳۰ دسامبر ۱۹۷۲

به مناسبت ده سالگی دکترهو، داستان ویژه ای به نام “سه دکتر” پخش می شود.ویلیام هارتنل(دکتر اول) و پاتریک تراوتون(دکتر دوم) به سریال باز می گردند تا در کنار جان پرت وی(دکتر سوم) با امگا، نخستین تایم لرد تاریخ که به خاطر مدت ها زندگی در یک جهان ضد ماده دیوانه شده، مبارزه کنند.

۳۱ مارس ۱۹۷۲

آخرین حضور راجر دلگادو در نقش مستر در داستان “مرز های فضا”

۷ آوریل ۱۹۷۳

تری نیشن، خالق دالک ها، بالاخره با بی بی سی آشتی می کند و با فیلمنامه ی “سیاره ی دالک ها:اپیزود ۱” خودش و دالک ها را با هم به سریال باز می گرداند.

۲ می ۱۹۷۳

انتشارات تارگت سه رمان جدید و بسیار موفق دکترهویی منتشر می کند.”دکترهو و دالک ها” و “دکترهو و جنگ جویان صلیبی” هردو نوشته ی دیوید وایتیکر و “دکترهو و زاربی” نوشته ی بیل استراتون

۱۸ ژوئن ۱۹۷۳

راجر دلگادو، مستر اول، به طرز تراژدیکی در یک تصادف ماشین کشته می شود.دلگادو برای فیلمبرداری فیلم “زنگ تبت” در کشور ترکیه بود!

۲۶ ژوئن ۱۹۷۳

الیزابت اسلادن به طور رسمی به رسانه ها به عنوان همراه جدید دکتر، “سارا جین اسمیت” معرفی می شود.عکسی از جان پرت وی و الیزابت سلدن در کنار یکدیگر در تالار خاطرات بی بی سی انداخته می شود.

۱۵ دسامبر ۱۹۷۳

نخستین اپیزود فصل یازدهم دکترهو نه تنها ساراجین اسمیت را به عنوان همراه جدید دکتر معرفی می کند، بلکه هیولاهایی به کله های شبیه سیب زمینی به نام “سانتاران ها” را معرفی می کند.تیتراژ سریال نیز عوض می شود و یک طرح الماسی شکل چهره ی جان پرت وی را می پوشاند.از اینجا به بعد است که کم کم فرمت سریال دوباره تغییر می کند و به همان سبک سفر های دکتر به اطراف کیهان باز می گردد.

۲۲ دسامبر ۱۹۷۳

برای نخستین بار نام “گلفری” به عنوان سیاره ی تایم لرد ها و نژاد دکتر ذکر می شود.البته این نخستین باری نیست که نام گلفری عنوان می شود.پیش از این، این نام در شماره ی ۱۲۴ کامیک های دکترهو از انتشارات تی وی اکشن کامیکز در جولای همان سال عنوان شده بود.

۵ فوریه ی ۱۹۷۴

مدیر بخش سریال های بی بی سی،بیل اسلاتر، نامه ای از یک بازیگر ورشکسته و بیکار به نام “تام بیکر” دریافت کرد که به دنبال کار می گشت!

۸ فوریه ی ۱۹۷۴

به رسانه ها اعلام شد جان پرت وی در پایان این فصل از دکترهو جدا خواهد شد.

۱۵ فوریه ی ۱۹۷۴

به طور رسمی اعلام می شود تام بیکر دکتر چهارم خواهد بود.در زمان اعلام این خبر کسی مطلع نبود که این دکتر، تبدیل به محبوب ترین دکتر تمام سریال خواهد شد.عکسی از تام بیکر و الیزابت اسلادن در کنار یک سایبرمن در تالار خاطرات بی بی سی انداخته می شود.

sc-wide_drwho2_20131115102056546752-300x0

۸ ژوئن ۱۹۷۴

آخرین حضور جان پرت وی در دکترهو پس از ۵ سال.عبارت “ریجنریت کردن” برای اولین بار در این اپیزود و برای تغییر شکل دکتر استفاده می شود.

۲۸ دسامبر ۱۹۷۴

تام بیکر در اولین اپیزود کاملش در دکترهو حضور می یابد.این اپیزود با آمار ۱۰٫۸ میلیون بیننده، باعث می شود مسئولین بی بی سی که برای تغییر دکتر محبوبی مثل جان پرت وی اضطراب داشتند، نفس راحتی بکشند.برنارد لاج، طراح همیشگی تیتراژ های دکترهو، یک تیتراژ جدید با چهره ی تام بیکر طراحی می کند.در این تیتراژ برای نخستین بار تاردیس نیز دیده می شود.

۱ فوریه ی ۱۹۷۵

اپیزود دوم از داستان کشتی فضایی(Ark in space) با ۱۳٫۶ میلیون بیننده، رکورد بینندگان سریال تا آن روز را می شکند.این اپیزود تبدیل به پنجمین برنامه ی تلویزیونی پر بیننده ی جهان در آن هفته می شود.

۸ مارس ۱۹۷۵

اولین حضور دوروس، خالق و مخترع دالک ها در سریال!

۱۹ آوریل ۱۹۷۵

بازگشت دوباره ی سایبرمن ها بعد از هفت سال و بعد از اپیزود “تهاجم” در سال ۱۹۶۸٫اپیزود توسط گری دیویس، یکی از ۳ خالق اصلی سایبرمن ها نوشته شده و آخرین اپیزود او در سریال است.نام اپیزود “انتقام سایبرمن ها” است و در اینجا برای اولین بار به نقطه ی ضعف و آسیب پذیری سایبرمن ها در برابر طلا اشاره می شود.موضوعی که در اپیزود “کابوس نقره ای” در فصل هفتم سری مدرن و نوشته ی نیل گیمن نیز دوباره به آن اشاره شد.

۲۳ آوریل ۱۹۷۵

ویلیام هارتنل(دکتر اول) در سن ۶۷ سالگی در می گذرد.

۲۰ سپتامبر ۱۹۷۵

بعد از ۹۸ اپیزود، نیکلاس کورتنی برای آخرین بار در نقش یک بازیگر اصلی در اپیزود “وحشت زایگان ها” و در نقش لثبریج استوارت حاضر می شود.هرچند بعدا او در نقش بازیگر مهمان به سریال بازخواهد گشت.

۶ مارس ۱۹۷۶

تاردیس اولیه بعد از ۱۳ سال از خدمت کنار گذاشته می شود.مدت های طویل انتقال یافتن بین استادیو ها و لوکیشن های مختلف باعث پوسیدگی آن شده بود و در حین فیلمبرداری اپیزود “دانه های نفرین” سقف آن روی سر الیزابت اسلادن(سارا جین اسمیت) فرو ریخت که البته تلفاتی در پی نداشت.طراحی تاردیس جدید بلافاصله شروع می شود.

۲۳ اکتبر ۱۹۷۶

الیزابت اسلادن برای آخرین بار به عنوان یک بازیگر اصلی در نقش سارا جین اسمیت حضور می یابد.ولی به نوعی می توان گفت داستان سارا جین اسمیت تازه شروع شده است و این آخرین حضور او نیست!

۳۰ اکتبر ۱۹۷۶

پخش اپیزود “قاتل مرگبار”، اولین اپیزودی که دکتر در آن همراهی ندارد(Companion-light).پس از مدت ها(از زمان پخش اپیزود مرز های فضا) مستر دوباره به سریال باز می گردد.این بار با بازی پیتر پرت!

۱ اکتبر ۱۹۷۷

نوع جدیدی از همراه برای دکتر معرفی می شود و این بار یک انسان نیست.سگ روباتی به اسم K-9 برای اولین بار در تاردیس حاضر می شود.

۱۸ جولای ۱۹۷۸

عوامل تهیه و تولید داستان “سنگ های خون” صدمین داستان(و نه اپیزود! داستان و ماجرا) دکترهویی را با یک کیک ویژه ی بزرگ جشن می گیرند.کیک در اصل قرار بود در اپیزود و در سکانسی به مناسبت ۷۵۱ امین جشن تولد دکتر استفاده شود.ولی تصمیم نویسندگان عوض شد و آن سکانس حذف شد و خود عوامل کیک را خوردند!

۲ سپتامبر ۱۹۷۸

اولین حضور ماری تام به عنوان همراه جدید دکتر.این همراه با همراهان دیگر فرق دارد، چرا که یک تایم لیدی از نژاد دکتر است.نام او رومانادوراترلاندر بود که دکتر او را به اختصار رومانا صدا می کرد.یک داستان به طول یک فصل کامل شروع می شود.داستانی که تمام فصل را پوشش می دهد و طولانی ترین داستان دکترهو تا آن روز نام می گیرد.در این داستان، دکتر، رومانا و کی-۹ در ماجرا و سفری به دنبال کلید زمان می گردند.

۳۰ آوریل ۱۹۷۹

عوامل و بازیگران دکترهو برای فیلمبرداری سکانس هایی از داستانی به اسم “شهر مرگ(City of death)” به فرانسه سفر می کنند.این نخستین باری است که سریال در خارج از انگلستان فیلمبرداری می شود.همین اپیزود شروعی می شود برای پخش دکترهو در فرانسه!

Tom-Baker-4th-Doctor

۲۲ سپتامبر ۱۹۷۹

آخرین اپیزود نوشته شده توسط تری نیشن، خالق دالک ها، پخش می شود: “سرنوشت دالک ها:اپیزود ۴”

۲۰ اکتبر ۱۹۷۹

اپیزود آخر از داستان “شهر مرگ” با رکورد ۱۶٫۱ میلیون بیننده در پخش اول، عنوان پرمخاطب ترین اپیزود دکترهو را صاحب می شود.این رکورد در سراسر سری کلاسیک پابرجا ماند!

۱۰ دسامبر ۱۹۷۹

فیلمبرداری اپیزود “شودا” به مشکل بر می خورد.به دلیل فعالیت های صنعتی در اطراف لوکیشن فیلمبرداری، شرایط کار دشوار است و تهیه کننده ی اپیزود، گراهام ویلیامز بالاخره رسما استعفا می دهد و اپیزود ناتمام و نیمه کاره می ماند.در نهایت به همت خود تام بیکر و در سال ۱۹۹۲، بخش های باقی مانده ی اپیزود فیلمبرداری می شوند و به بخش های برداشت شده ی آرشیوی الحاق می شوند و به صورت یک نوار وی اچ اس منتشر می شوند.این داستان در سال ۲۰۱۳ نیز روی بلوری و با بهبود کیفیت با استفاده از دستکاری های دیجیتالی منتشر شد!

دهه ی ۱۹۸۰

۳۰ آگوست ۱۹۸۰

فصل هجدهم دکترهو با یک تم موسیقی جدید در تیتراژش شروع می شود.در تمام ۱۷ فصل قبلی همیشه از تم اورجینال و اصلی دلیا دربیشایر استفاده می شده.ولی حالا پیتر هاول، در تیتراژ جدید تم موسیقی قدیمی را کاملا بازآفرینی می کند.تصاویر گرافیکی تیتراژ نیز اینبار به جای تونل زمان معروف، یک لوگونی نئونی شکل دکترهو را با چهره ی تام بیکر نشان می دهد.

۲۴ اکتبر ۱۹۸۰

یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می شود و در آن اعلام می شود تام بیکر در پایان فصل هجدهم از دکترهو جدا خواهد شد.گرچه هنوز پروسه ی انتخاب دکتر جدید ادامه دارد، خود تام بیکر در این جلسه اعلام می کند که “دکتر جدید شاید یک زن باشد!”

۵ نوامبر ۱۹۸۰

بازیگر و ستاره ی جوان سریال “تمام مخلوقات بزرگ و کوچک”، پیتر دویسون، در یک مصاحبه در مجله ی دکترهو تایید می کند که بعد از تام بیکر، او دکتر جدید خواهد بود.

۲۴ ژانویه ی ۱۹۸۱

کی-۹ و رومانا هر دو سریال را ترک می کنند.ولی سگ روباتی به زودی و در همین سال به سریال باز خواهد گشت!

۲۱ فوریه ی ۱۹۸۱

دو بازیگر در اپیزود “نگهبان تراکن” نقش مستر را بازی می کنند.ابتدا جافری بیورز نقش مستری از فرم و شکل افتاده را بازی می کند.ولی در پایان همان داستان، او ریجنریت می کند و آنتونی اینلی تبدیل به چهارمین بازیگری می شود که نقش مستر را بازی کرده است.

۲۱ مارس ۱۹۸۱

پایان دوران تام بیکر، دکتر چهارم و ریجنریت دکتر و وارد شدن دکتر به پنجمین بدنش با بازی پیتر دویسون با اپیزود لوگوپلیس.این اپیزود، آخرین اپیزودی است که در تیتراژ پایانی عنوان بازیگر دکتر، نقش دکترهو نوشته می شود و از این پس تنها عنوان “دکتر” برای این نقش به چشم می خورد.

02[1]

۲۸ دسامبر ۱۹۸۱

اولین اسپین آف دکترهویی ساخته می شود.سریال “کی-۹ و کمپانی” نه تنها سگ روباتی حلبی، کی-۹ را به جهان دکترهو باز می گرداند، بلکه الیزابت اسلادن را نیز بار دیگر در نقش سارا جین اسمیت به بینندگان نشان می دهد.

۴ ژانویه ی ۱۹۸۲

بعد از طولانی ترین وقفه بین دو فصل دکترهو، دوران جدیدی با بازی پیتر دویسون در نقش دکتر پنجم در اپیزود “کاسترووالوا:بخش ۱” آغاز می شود.این اپیزود، اولین اپیزودی است که از سکانس قبل از تیتراژ در آن استفاده می شود.همچنین بعد از ۱۹ سال مداوم پخش شدن دکترهو در یک شنبه ها، تغییری در برنامه ی پخش سریال ایجاد می شود و این بار دکترهو دو روز در هفته، دوشنبه ها و پنج شنبه ها پخش می شود.

۲۲ فوریه ی ۱۹۸۲

میلیون ها طرفدار دکترهو در رعب و غافلگیری و وحشت، چیزی که قرار بود آخرین حضور پیچ گوشتی فراصوتی در سریال باشد را به نظاره می نشینند.دوست قدیمی دکتر توسط اسلحه ی مخرب تریلپتیل تکه تکه می شود!

۸ مارس ۱۹۸۲

با یک کلیف هنگر و شوک بزرگ در اپیزود “لرزش زمین، بعد از هشت سال، دوباره سایبرمن ها به سریال باز می گردند!

DrWHOPeterDavison06_zps3b7b5f88

۱۶ مارس ۱۹۸۲

آدریک، همراه دکتر(با بازی متیو واترهاوس) در پایان اپیزود به صورت بسیار تراژدیکی کشته می شود.برای اولین و آخرین بار در تاریخ سریال، تیتراژ پایانی اپیزود بدون موسیقی پخش می شود و جو سنگینی بین طرفداران و بینندگان دکترهو ایجاد می کند.

۱ فوریه ی ۱۹۸۳

با پخش اپیزود “ماودرین نامرده”، پس از هشت سال، نیکلاس کورتنی در نقش برگیدیر لثبریج استوارت به سریال باز می گردد.

۲۸ جولای ۱۹۸۳

در یک کنفرانس مطبوعاتی بی بی سی اعلام می شود پیتر دویسون، دکتر پنجم، در پایان فصل ۲۱ از سریال جدا خواهد شد.همچنین اعلام می شود جایگزین او انتخاب گردیده ولی فعلا نامش اعلام نخواهد شد.

۱۹ آگوست ۱۹۸۳

بازیگر پرطرفدار تلویزیون، کالین بیکر، به عنوان دکتر ششم اعلام می شود.او در کنفرانس مطبوعاتی با نیکولا برایانت که قرار است نقش همراه جدید دکتر، پری براون را بازی کند حضور می یابد و به سوالات طرفداران پاسخ می دهد.

***HERO COMPLEX MAGAZINE FOR MARCH 20, 2013. DO NOT USE PRIOR TO PUBLICATION.************ Colin Baker, the Sixth Doctor, 1984-1986 in the series Doctor Who.

اکتبر ۱۹۸۳

“انتقام سایبرمن ها” تبدیل به نخستین داستان دکترهویی می شود که روی نوار ویدیویی وی اچ اس به عموم مردم فروخته می شود.

۲۳ نوامبر ۱۹۸۳

به مناسبت سالگرد بیست سالگی دکترهو، پارت اول از اپیزود ویژه ی “پنج دکتر” پخش می شود.ولی پخش اولیه ی پنج دکتر در آمریکا و به همراه مراسم ویژه ای است و مردم انگلستان باید دو روز دیگر برای پخش اپیزود در کشورشان صبر کنند.

۲۵ نوامبر ۱۹۸۳

اپیزود ۵ دکتر در انگلستان پخش می شود.در این اپیزود پیتر دویسون نقش دکتر پنجم را بازی می کند، پاتریک تراوتون و جان پرت وی در نقش دکترهای دوم و سوم باز می گردند.تام بیکر به دلیل مشغله های کاری موفق نمی شود در اپیزود حضور پیدا کند.به همین دلیل از کلیپ های اپیزود ناتمام شودا برای نشان دادن او در اپیزود استفاده می شود.همچنین ریچارد هارندال به جای ویلیام هارتنل مرحوم نقش دکتر اول را بازی می کند.برای اولین بار تایم لرد افسانه ای، راسالون بر صفحه ی تلویزیون و در این اپیزود دیده می شود.

۸ فوریه ی ۱۹۸۴

اپیزود “رستاخیر دالک ها” پخش می شود و باری دیگر دالک ها را به سریال باز می گرداند.همزمانی پخش این داستان با المپیک زمستانی موجب می شود ۴ اپیزود این داستان را به دو اپیزود طولانی تر تبدیل کنند.به این ترتیب اولین اپیزود های ۴۵ دقیقه ای دکترهو پخش می شوند!

۱۶ مارس ۱۹۸۴

پس از سه سال، پیتر دویسون برای آخرین بار در نقش دکتر حضور میابد و در لحظات آخر اپیزود، کالین بیکر جای او را در نقش دکتر ششم می گیرد.ریجنریت کردن دکتر در داستان “غارهای آندرزونی” رخ می دهد.داستان یکی مانده به آخر فصل!

۲۲ مارس ۱۹۸۴

کالین بیکر برای اولین بار در یک داستان کامل در اپیزود “معمای دوقلو” در نقش دکتر ششم حضور می یابد.برای نخستین بار در سریال، دکتر از عبارت “تجسم خارجی” (incarnation) برای شکل ظاهری و بدنش استفاده می کند.

۵ ژانویه ی ۱۹۸۵

اولین فصل اختصاصی کالین بیکر با بازگشت سایبرمن ها شروع می شود.به دلیل موفقیت اپیزود های طولانی تر “رستاخیر دالک ها” در فصل پیشین، حالا سریال به صورت اپیزود های ۴۵ دقیقه ای(به جای بیست دقیقه ای سابق) پخش می شود و برنامه ی پخش سریال نیز مثل سابق به یکشنبه شب ها باز می گردد.

۲ فوریه ی ۱۹۸۵

اولین حضور کیت اومارا در نقش رانی، تایم لیدی(تایم لرد مونث)ی که از دشمنان بزرگ و سرسخت دکتر بود.

۱۶ ژانویه ی ۱۹۸۵

پاتریک تراوتون(دکتر دوم) که از حضور دوباره اش در ۵ دکتر لذت زیادی برده بود، دوباره و این بار در اپیزود “دو دکتر” به سریال باز می گردد.فریزر هاینز نیز در نقش جیمی(همراه دکتر دوم) او را همراهی می کند.

۲۷ فوریه ی ۱۹۸۵

مایکل گرید، مدیر بی بی سی ۱، با اعلام این تصمیمش که فصل بعدی دکترهو ۱۸ ماه به تعویق خواهد افتاد تبدیل به منفور ترین مدیر تاریخ بی بی سی می شود.تا جایی که از سوی بسیاری از طرفداران نامه های تهدید به مرگ دریافت می کند!

۳۰ مارس ۱۹۸۵

در اپیزود “مکاشفات دالک ها:بخش ۲” برای نخستین بار دیده می شود که دالک ها روی هوا معلق شده اند.فیلمبرداری بد و انتخاب زاویه ی دوربین نامناسب موجب می شود بسیاری از بینندگان، این لحظه ی تاریخی را از دست بدهند.

۲۵ جولای ۱۹۸۵

اولین نمایش رادیویی دکترهو با نام دکترهو:پشتک! و با صداپیشگی کالین بیکر در نقش دکتر ششم و نیکلا برایانت در نقش پری براون از رادیو ۴ بی بی سی  پخش می شود.

۶ سپتامبر ۱۹۸۶

بعد از وقفه ای طولانی، بالاخره دکترهو با فصل جدیدی باز می گردد.فصلی که تماما یک داستان را پوشش می دهد.داستانی که تبدیل به طولانی ترین داستان تاریخ دکترهو می شود: داستان ۱۴ اپیزودی “محاکمه ی تایم لرد ها”

colinbaker

۶ دسامبر ۱۹۸۶

کالین بیکر در اپیزود آخر “محاکمه ی تایم لرد ها” حضور می یابد.اپیزودی که بعدا مشخص می شود آخرین اپیزود حضور او در نقش دکتر بود!

۱۸ دسامبر ۱۹۸۶

رسانه های رسمی اعلام می کنند کالین بیکر در فصل بعد در نقش دکتر باز نخواهد گشت!

۲۸ فوریه ی ۱۹۸۷

روزنامه ی بریتانیایی سان خبری منتشر می کند مبنی بر اینکه سیلوستر مک اوی، دکتر هفتم خواهد بود.بعد تر مک اوی با انتشار عکسی از خود همراه با بانی لانگفورد، خبر را تایید می کند.

۲۸ مارس ۱۹۸۷

پاتریک تراوتون در سن ۶۷ سالگی فوت می کند.او در حال رفتن به یک کانونشن و همایش دکترهویی در آمریکا بود که در مسیر به دلیل نارسایی قلبی در گذشت.

۷ سپتامبر ۱۹۸۷

بعد از وقفه ی نسبتا طولانی دیگری، سیلوستر مک اوی در نقش دکتر هفتم روی صفحه های تلویزیونی دیده می شود.

7th-Doctor-in-the-TARDIS

۲۳ نوامبر ۱۹۸۷

در سالگرد بیست و چهار سالگی دکترهو، سوفی آلدرد برای نخستین بار در اپیزود “آتش اژدها” در نقش ایس حضور می یابد.ایس از متفاوت ترین همراهان دکتر از نظر نوع برخوردش با اوست و برای مثال از معدود همراهانی بود که با دکتر مخالفت می کرد و او را از نظر اخلاقی به چالش می کشید.

۵ اکتبر ۱۹۸۸

در اپیزود “یادبود دالک ها” برای نخستین بار دیده می شود که یک دالک با معلق شدن در هوا از پله ها بالا می رود.تا پیش از این و در سراسر سری کلاسیک، یکی از شوخی ها و جوک های مرسوم بین دکترهای مختلف، مسخره کردن دالک ها به دلیل ناتوانیشان در بالا یا پایین رفتن از پله ها بود!

۲۳ نوامبر ۱۹۸۸

دکترهو سالگرد بیست و پنج سالگی اش را با اپیزود ویژه ی “کینه ی نقره ای” جشن می گیرد.اپیزودی که در آن دکتر و ایس در یک چاله و در نوعی نبرد گلادیاتوری روبروی سایبرمن ها قرار می گیرند!

۲۳ مارس ۱۹۸۹

جان پرت وی(دکتر سوم) در نمایش دکترهو:ماجرای نهایی در تئاتر ویمبلدون لندن در نقش دکتر بازی می کند.از ۵ ژوئن، کالین بیکر(دکتر ششم) به جای او این نقش را بر عهده می گیرد.

۱۲ جولای ۱۹۸۹

راجر لاوتون، مدیر برنامه ریزی بخش درام بی بی سی، تماسی تلفنی از تهیه کننده ی مشهور تلویزیونی آمریکایی، فیلیپ ساگال دریافت می کند.در این مکالمه، ساگال به لاوتون پیشنهاد می دهد با تنظیم قراردادی با او و یک همکاری دو جانبه بین استودیوهای خودش و بی بی سی، دکترهو در دهه ی ۹۰ در آمریکا ادامه پیدا کند و حتی وارد هالیوود شود و فیلم های بلاک باستری از روی آن تولید شود.به دلایلی که تا امروز همچنان نامعلوم مانده، بی بی سی این پیشنهاد فوق العاده را در آن زمان رد کرد و سال ها نیاز بود که دوباره این پیشنهاد پی گیری شود.

۲۳ نوامبر ۱۹۸۹

در سالگرد ۲۶ سالگی دکترهو، سیلوستر مک اوی به یک استودیوی ضبط صدا می رود تا بخشی از یک مونولوگ دکتر را که مربوط به پایان اپیزود آخراز داستان “نجات یافته” است را ضبط کند. دیالوگ ها، آخرین خط های سری کلاسیک دکترهو خواهند بود!

۶ دسامبر ۱۹۸۹

پس از ۲۶ سال و ۶۹۵ اپیزود، دکترهو با راه رفتن و قدم زدن دکتر و ایس در افق به پایان می رسد و اعلام می شود که دکترهو برای همیشه تمام شده.مدیران بی بی سی تاکید می کنند که سریال به هیچ عنوان کنسل نشده، بلکه صرفا به پایان رسیده.ولی حتی این اظهار نظر هم نمی تواند خشم هواداران را آرام کند!

با این حال، همانطور که تاریخ ثابت خواهد کرد، هنوز کار دکتر با این جهان تمام نشده…..

دهه ی ۱۹۹۰

ژوئن ۱۹۹۱

انتشارات ویرجین بوکز کتابی منتشر می کند تحت عنوان ماجراهای جدید دکترهو-زمان چاله:نسل کشی این کتاب تبدیل به شروع یک مجموعه رمان های دکترهویی می شود.این مجموعه کتاب،اولین مجموعه رمان دکترهویی است که بر اساس سریال تلویزیونی یا فیلمنامه های استفاده نشده، نوشته نشده است و نویسندگان حرفه ای به صورت اورجینال و اختصاصی روی آن کار کرده اند.

۲۷ آگوست ۱۹۹۳

رادیو ۵ بی بی سی اپیزود اول از سری رادیویی “دکترهو:پردیس مرگ” را پخش می کند.سریالی رادیویی با صداپیشگی جان پرت وی(دکتر سوم) در نقش دکتر، الیزابت اسلادن در نقش سارا جین اسمیت و نیکلاس کورتنی در نقش لثبریج استوارت.این مجموعه ی رادیویی به قلم باری لتز، شورانر سریال در دوران دکتر سوم نوشته شده و با اقبال و استقبال بسیار بالایی روبرو می شود!

۲۶ نوامبر ۱۹۹۳

برای جشن گرفتن سالگرد سی سالگی دکترهو و در قالب برنامه های خیریه ی بی بی سی تحت عنوان کودکان نیازمند(children in need)، جان پرت وی،تام بیکر،پیتر دویسون،کالین بیکر و سیلوستر مک اوی(دکترهای سوم،چهارم،پنجم،ششم و هفتم) همگی در نقش دکتر در داستان دو قسمتی “ابعاد درون زمان”(dimensions in time) حضور می یابند.اپیزود به صورت آزمایشی در فرمت سه بعدی قدیمی پخش می شود و در آن شاهد بازگشت بسیاری از همراهان دکترهای مختلف نیز هستیم که بسیاری از آن ها برای آخرین بار در سریال حاضر می شوند.همچنین کیت اومارا نیز برای سومین و آخرین بار در نقش رانی در این اپیزود حضور می یابد.

۱۲ سپتامبر ۱۹۹۴

با ارجاع و بازگشت به پیشنهاد تلفنی فیلیپ ساگال در ۱۹۸۹، مذاکرات بی بی سی با آمریکایی ها از سر گرفته می شود و بازیگر سینما و تلویزیون، پاول مک گان برای بازی کردن نقش دکتر در یک فیلم دکترهویی، در لندن تست می دهد.

 ۵ ژانویه ی ۱۹۹۶

پس از گذشت بیش از یک سال از تست بازیگری پاول مک گان،بالاخره او در نقش دکتر هشتم انتخاب می شود.در حالی که گزینه های بسیار مطرح دیگری از جمله تام هنکس و جیم کری به دلایلی کنار گذشته شده اند.مک گان دو روز بعد از تایید شدنش به ونکور کانادا پرواز می کند تا اولین تولید تصویری دکترهو بعد از ۷ سال در آنجا فیلمبرداری شود.سیلوستر مک اوی نیز سر صحنه حاضر می شود تا سکانس ریجنریت و تبدیل شدن دکتر هفتم به دکتر هشتم را بازی کند.

۱۴ می ۱۹۹۶

پاول مک گان اولین(و تا سال ها تنها) حضورش در نقش دکتر را به عنوان دکتر هشتم تجربه می کند.فیلم تلویزیونی “دکتر هو” از شبکه ی فاکس آمریکا پخش می شود و بر خلاف انتظارات، با استقبال بسیار کمی روبرو می شود.

paul-mcgann-doctor-who

۲۰ می ۱۹۹۶

جان پرت وی، دکتر سوم، در سن ۷۶ سالگی جان می سپارد.

۲۷ می ۱۹۹۶

بر خلاف شکست سنگین فیلم دکترهو در آمریکا، پخش این فیلم در انگستان با آمار ۹٫۱ میلیون بیننده باعث می شود آن فیلم تبدیل به دومین برنامه ی تلویزیونی پربیننده ی جهان در آن هفته شود.اپیزود به جان پرت وی مرحوم تقدیم می شود.متاسفانه، موفقیت فیلم در انگلستان، باعث شروع شدن سری جدید نمی شود.البته هنوز…..

۲ ژوئن ۱۹۹۷

رمان “دکتر هشتم” نوشته ی ترنس دیکس به سرعت از پرفروش ترین کتاب های سال انگلستان می شود.نسخه ی صوتی کتاب با صدای پاول مک گان از رادیو بی بی سی پخش می شود و با استقبال زیادی روبرو می شود.

۷ سپتامبر ۱۹۹۸

پاول مک گان با قرائت صوتی مجموعه داستان کوتاه “زمین و فراتر از آن” مجددا به نقش دکتر باز می گردد.

۱۹ جولای ۱۹۹۹

واحد تولیدات صوتی “بیگ فینیش” نمایشی رادیویی تحت عنوان “دکترهو: حوریان زمان” و با صدا پیشگی پیتر دویسون، کالین بیکر و سیلوستر مک اوی(دکترهای پنجم،ششم و هفتم) تولید می کند.موفقیت خیره کننده این مجموعه باعث شروع تولیدات رادیویی بیگ فینیش برای دکترهو می شود که تا امروز منجر به تولید بیش از ۱۸۰ نمایش و پادکست اورجینال دکترهویی با صداپیشگی دکترهای مختلف و به همراه تعداد زیادی اسپین آف شده است و همچنان با قدرت به کار خود ادامه می دهد.بعضی از بهترین داستان های دکترهویی(از جمله دکتر هشتم:چشم تاریک) در همین استودیوی بیگ فینیش تولید شده اند!

دهه ی ۲۰۰۰

ژانویه ی ۲۰۰۱

پاول مک گان با مجموعه ی “دکتر هشتم” به تولیدات بیگ فینیش می پیوندد.مجموعه ای که بعد از گذشت ۱۴ سال تا به امروز همچنان ادامه دارد.نام نخستین تولید بیگ فینیش برای دکتر هشتم، “هشدار طوفان” بود!

۲۶ سپتامبر ۲۰۰۳

روزنامه ی دیلی تلگراف، گزارشی منتشر می کند مبنی بر اینکه بی بی سی به دنبال راه اندازی مجدد دکترهو با مدیریت نویسنده ی تلویزیونی موفق، راسل تی دیویس است.این گزارش ادعا می کند این مجموعه، ریبوت و شروع مجددی برای دکترهوست و ادامه ی سری کلاسیک نخواهد بود.

۱۳ نوامبر ۲۰۰۳

اپیزود نخست از مجموعه ی انیمیشنی “دکترهو: فریاد شالکا” با صداپیشگی ریچارد ای گرانت در نقش دکتر  پخش می شود.دیوید تننت، کسی که بعدا عهده دار نقش دکتر دهم خواهد شد نیز در این مجموعه صداپیشگی می کند.

۲۳ نوامبر ۲۰۰۳

سالگرد ۴۰ سالگی دکترهو.خبری از هیچ برنامه ی خاصی نیست!

۲۰ مارس ۲۰۰۴

بعد از گمانه زنی های فراوان، اعلام می شود کریستوفر اکلستون نقش دکتر نهم را بازی خواهد کرد و سریال جدید، دنباله ای بر سریال قبلی خواهد بود!

ChristopherEccleston050311

۲۴ می ۲۰۰۴

بازیگر مشهور و خواننده ی پاپ سابق، بیلی پایپر، به عنوان همراه دکتر در نقش رز تایلر انتخاب می شود.

۱۸ جولای ۲۰۰۴

تولید فصل جدید دکترهو با نام رمز تورچوود(که آناگرام کلمه ی دکترهو است) شروع می شود.بی بی سی تصمیم می گیرد به جای اینکه این فصل جدید را فصل بیست و هفتم بنامد و برای جذب کردن بیننده ها و مخاطبین جدید و نترساندن آن ها، این فصل را “سری اول” بنامد.

۲۰ جولای ۲۰۰۴

در حالی که عوامل سریال مشغول کار در کاردیف هستند، روزنامه ی ولز تودی با کریستوفر اکلستون، بیلی پایپر و راسل تی دیویس مصاحبه می کند.تی دیویس قول بازگشت دالک ها بعد از سالیان دراز را می دهد.از لباس اکلستون در نقش دکتر نهم رونمایی می شود.

۱ ژانویه ی ۲۰۰۵

اولین تیزر تریلر سری اول(فصل بیست و هفتم) دکترهو به نمایش در می آید.چشم طرفداران قدیمی سریال در سراسر جهان به این مجموعه دوخته شده و همه امیدوار موفق شدن آن هستند.

۲۶ مارس ۲۰۰۵

اولین اپیزود دکترهو بعد از ۹ سال(و اگر صرفا در قالب سریال حساب کنیم پس از ۱۶ سال) پخش می شود.نام اپیزود “رز” است.آوتون ها و نستین، اولین هیولاهای دوران دکتر سوم، به سریال بازگشته اند.از سال ۱۹۷۱ و پخش اپیزود “وحشت آوتون ها”، یعنی از ۳۳ سال قبل، این نخستین بار است که آوتون ها مجددا بر صفحه ی تلویزیون دیده می شوند.همچنین در این اپیزود کاراکترهای میکی اسمیت و جکی تایلر نیز در کنار رز تایلر و دکتر نهم معرفی می شوند.ماری گلد، ضمن ساختن چندین تم موسیقی اختصاصی برای سریال، تم موسیقی اصلی دکترهوی کلاسیک را نیز برای تیتراژ آغازین که نمایانگر یک تاردیس درون تونل زمان تیتراژ دکتر های دوم و سوم و چهارم بود بازآفرینی کرده است.اپیزود رز با موفقیت خیره کننده ای در انگلستان و حتی اروپا روبرو می شود.

۳۰ مارس ۲۰۰۵

بعد از موفقیت اپیزود رز و فقط ۴ روز بعد از پخش آن، بی بی سی اعلام می کند دکترهو برای سری دوم(فصل بیست و هشتم) نیز تمدید شده.اعلام می شود بیلی پایپر در نقش رز در فصل دوم بازخواهد گشت، ولی کریستوفر اکلستون در فصل ۲ حضور نخواهد داشت و شبکه به دنبال بازیگر جدیدی برای نقش دکتر است.راسل تی دیویس از این اعلامیه ی رسمی شبکه خشمگین می شود، چراکه می خواست ریجنریت کردن دکتر در پایان فصل اول برای بینندگان شوک آور باشد ولی بی بی سی موضوع را لو داد!

۱۶ آوریل ۲۰۰۵

رسانه ها به طور رسمی اعلام می کنند که طرفدار و هوادار قدیمی دکترهو، دیوید تننت، نقش دکتر دهم را بازی خواهد کرد.

۳۰ آوریل ۲۰۰۵

اولین حضور مجدد یک دالک در سری مدرن

۲۱ می ۲۰۰۵

جان بارومن در نقش کاپیتان جک هارکنس برای نخستین بار در سریال حضور می یابد.فیلمنامه ی اپیزود نخست او با نام “کودک خالی” را استیون موفات نوشت!

۱۱ ژوئن ۲۰۰۵

در اپیزود “بد ولف” برای اولین بار اشاره ای در دکترهو به نام “تورچوود” دیده می شود.تورچوود قرار است بعدا موسسه ی بسیار مهمی در سری مدرن-به اهمیت یونیت در سری کلاسیک- شود و اسپین آف ویژه ی خود را نیز داشته باشد.

۱۵ ژوئن ۲۰۰۵

در مراسم بفتا، راسل تی دیویس فاش می کند که دکترهو در حالی که هنوز پخش فصل اولش ادامه دارد، نه تنها برای فصل سوم، بلکه برای دو اپیزود ویژه ی کریسمس نیز تمدید شده!

۱۸ ژوئن ۲۰۰۵

کریستوفر اکلستون برای آخرین بار در نقش دکتر دیده می شود و دیوید تننت خیلی مختصر در نقش دکتر دهم حضور می یابد.

DOCTOR WHO...Picture shows:- FREEMA AGYEMAN as Martha Jones and DAVID TENNANT as The Doctor A brand new series of Doctor Who with newcomer FREEMA AGYEMAN as Martha Jones and DAVID TENNANT returning as The Doctor. WARNING: Use of this copyright image is subject to terms of Use of the Digital Picture Service. In particular, this image may only be used during the publicity period for the purpose of publicisng 'Doctor Who' and provided the BBC is credited. Any use of this image on the internet or for any other purpose whatsoever, including advertising and other commercial uses, requires the prior written approval of the BBC.
دیوید تننت، دکتر دهم

۱۷ اکتبر ۲۰۰۵

رسانه ها اعلام می کنند دکترهو قرار است اسپین آفی رسمی به نام تورچوود داشته باشد.محتوای این اسپین آف بزرگسالانه خواهد بود و از شبکه ی بی بی سی ۳ پخش خواهد شد.همزمان راسل تی دیویس دست به معرفی تورچوود در فصل دوم دکترهو می زند.

۱۸ نوامبر ۲۰۰۵

دومین اپیزود حضور دیوید تننت در نقش دکتر در مینی اپیزودی به نام “دوباره متولد شده” نوشته ی راسل تی دیویس و در قالب یک برنامه ی خیریه، توسط ۱۰٫۸ میلیون بیننده دیده می شود.

 

۲۵ دسامبر ۲۰۰۵

اپیزود “تهاجم کریسمس” به عنوان اولین اپیزود کامل حضور دیوید تننت در نقش دکتر دهم از بی بی سی پخش می شود.

۲۹ آوریل ۲۰۰۶

با پخش اپیزود “اتحاد مدرسه” نوشته ی توبی ویتهاوس، الیزابت اسلادن پس از گذشت ۲۲ سال دوباره در نقش سارا جین اسمیت به سریال باز می گردد.سگ روباتیک کی-۹:مدل ۳ که نابود شده بود، حالا با مدل ۴ جایگزین می شود و در این اپیزود میکی اسمیت نیز رسما یکی از همراهان دکتر می شود.میکی اولین همراه سیاهپوست دکتر لقب می گیرد!

۱۳ می ۲۰۰۶

اولین حضور سایبرمن ها در سری مدرن

۱ جولای ۲۰۰۶

در اپیزود دومزدی، رز تایلر به عنوان همراه رسمی از دکتر جدا می شود.گرچه همانطور که دیده خواهد شد، بیلی پایپر دوباره در نقش رز به سریال باز خواهد گشت.همچنین در این اپیزود و در لحظات پایانی، کاترین تیت برای نخستین بار در نقش دونا نوبل دیده می شود.

۱۴ سپتامبر ۲۰۰۶

رسانه ها اعلام می کنند که ساراجین اسمیت در اسپین آف دیگری از دکترهو به نام “ماجراهای ساراجین” حضور خواهد داشت که از شبکه ی کودکان cbbc و به نویسندگی راسل تی دیویس پخش خواهد شد.بدین ترتیب دکترهو همزمان صاحب دو اسپین آف، یکی بزرگسالانه و یکی کودکانه می شود!

۱۳ اکتبر ۲۰۰۶

اپیزود “دالک ها در منهتن” به کارگردانی جیمز استرانگ در آمریکا فیلمبرداری می شود.با وجود اینکه دکترهو به بسیاری از کشورها همچون فرانسه و کانادا رفته است، این نخستین بار است که اپیزودی از آن در آمریکا فیلمبرداری می شود.

۲۲ اکتبر ۲۰۰۶

پخش تورچوود از شبکه ی بی بی سی ۳ شروع می شود.

۱ ژانویه ی ۲۰۰۷

الیزابت اسلادن در نخستین اپیزود از ماجراهای ساراجین حضور می یابد.سریال بسیار موفقی که تا ۵ سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت.

۳۱ مارس ۲۰۰۷

اولین حضور همراه جدید دکتر، مارتا جونز به همراه اولین اپیزود حضور هیولاهای جدیدی به اسم جودون، یک پلیس کرگدن شکل فضایی که بعدا مشخص می شود برای اتحادیه ی سایه کار می کنند.

۹ ژوئن ۲۰۰۷

اولین حضور فرشته های گریان در اپیزود Blink، محبوب ترین هیولاهای سریال تا به امروز!

۱۶ ژوئن ۲۰۰۷

اولین حضور مستر در سریال از فیلم تلویزیونی ۱۹۹۶ به بعد.سر درک جاکوبی ابتدا خیلی کوتاه نقش چهره ی واپسین مستر را بازی می کند و بعد ریجنریت کرده و جان سیم مستر جدید می شود!

۱۶ نوامبر ۲۰۰۷

در مینی اپیزود خیریه ی “تصادف زمانی” نوشته ی استیون موفات، برای نخستین بار دکترهوی کلاسیک و مدرن به یکدیگر بر می خورند.در این اپیزود دکتر پنجم(پیتر دویسون) با دکتر دهم(دیوید تننت) دیدار می کند.

۲۵ دسامبر ۲۰۰۷

۱۳٫۳ میلیون نفر اپیزود ویژه ی کریسمس “سفر نفرین شده” را تماشا می کنند.این اپیزود تبدیل به دومین برنامه ی تلویزیونی پربیننده ی سال می شود.بعد از پخش این اپیزود همه موقعیت دکترهو در قرن جدید را تثبیت شده می دانند.

David-Tennant-Doctor-Who

ژانویه ی ۲۰۰۸

در حالی که مسئولین بی بی سی با توجه به احتمال جدایی دیوید تننت در پایان فصل پیش رو و محبوبیت زیاد او تصمیم دارند پس از جدایی او بار دیگر دکترهو را به پایان ببرند، استیون موفات با طرح داستانی بلندی با اسم رمزی “ریور سانگ” به سراغ مسئولین بی بی سی می رود.پس از بررسی این طرح، قرار می شود پس از جدایی دیوید تننت، استیون موفات سکانداری سریال را به جای راسل تی دیویس بر عهده بگیرد و این طرح را اجرایی کند.موفات برای شروع طرحش یک داستان دو اپیزودی را به گروه فیلمبرداری ارائه می کند.

۵ آوریل ۲۰۰۸

کاترین تیت در نقش دونا نوبل به سریال باز می گردد:این بار به عنوان همراه دکتر.همچنین خبر رسیده تمام بازیگران مهم مهمان سری مدرن(رز تایلر-مارتا جونز-میکی اسمیت-سارا جین-کاپیتان جک و ….. ) در فصل چهارم حضور خواهند داشت.

۲۸ آوریل ۲۰۰۸

بازگشت دوباره ی سانتاران ها به سری مدرن

۳۱ می ۲۰۰۸

اولین حضور الکس کینگستون در نقش ریور سانگ .ولی او کیست؟

۲۸ ژوئن ۲۰۰۸

دوروس بعد از ۲۰ سال دوباره و این بار با بازی جولین بلیچ، به سریال باز می گردد.

۵ جولای ۲۰۰۸

برای نخستین بار در تاریخ، دکترهو تبدیل به پربیننده ترین برنامه ی تلویزیونی هفته در جهان می شود: ۱۱ میلیون نفر اپیزود پایانی فصل چهارم به نام “پایان ماجرا” را در همان پخش اول می بینند تا بفهمند آیا ریجنریت دکتر در اپیزود قبل-زمین دزدیده شده- یک کلیف هنگر بوده یا واقعا قرار است دکتر جدید را ببینیم؟ و در جواب:نه، نمی بینیم.

۲۹ اکتبر ۲۰۰۸

دیوید تننت برنده ی بهترین بازیگر نقش اول مرد در جوایز ملی انگلستان می شود.او در ضمن پذیرش جایزه، برای اولین بار موضوعی را به صورت رسمی اعلام می کند که مدت ها بود مسئولین بی بی سی از آن خبر داشتند:او از دکترهو جدا خواهد شد!ولی با این حال تننت قول می دهد قبل از جدایی چندین اپیزود ویژه ی دیگر بازی خواهد کرد.

۳ ژانویه ی ۲۰۰۹

مت اسمیت به صورت رسمی به عنوان دکتر یازدهم انتخاب می شود.

۱۱ آوریل ۲۰۰۹

پخش اپیزود “سیاره ی مرده”.اولین اپیزود تاریخ دکترهو که با کیفیت اچ دی روی آنتن رفت!

دهه ی ۲۰۱۰

۱ ژانویه ی ۲۰۱۰

در اپیزود “پایان زمان:بخش ۲” دیوید تننت برای آخرین بار در نقش دکتر حاضر می شود و مت اسمیت جای او را می گیرد.جرونیمو!!!

۳ آوریل ۲۰۱۰

اپیزود ساعت یازدهم، اولین اپیزود کامل مت اسمیت در نقش دکتر یازدهم پخش می شود.کارن گیلان در این اپیزود نقش امی پاند، همراه جدید دکتر را بازی می کند.همچنین آرتور دارویل نقش روری ویلیامز را بازی می کند، کسی که به زودی یکی از همراهان دکتر خواهد شد.

8589130440152-doctor-who-matt-smith-wallpaper-hd

۱۷ آوریل ۲۰۱۰

برای اولین بار یکی از فانتزی های هواداران به حقیقت می پیوندد:دالک های رنگی در اپیزود “پیروزی دالک ها”

۲۴ آوریل ۲۰۱۰

الکس کینگستون در نقش ریور سانگ به سریال باز می گردد.این اولین حضور از حضور های چندگانه ی او در کنار مت اسمیت است.در این اپیزود فرشته های گریان نیز باز می گردند.

۲۲ می ۲۰۱۰

بازگشت سلورین ها به سری مدرن.آخرین بار، سلورین ها ۲۶ سال پیش و در اپیزود “جنگجویان اعماق” دیده شده بودند.

۲۶ ژانویه ی ۲۰۱۱

اولین حضور دکتر در یک برنامه ی غیر دکترهویی و برای اهداف تبلیغاتی.مت اسمیت در نقش دکتر و در پروموی ویژه ای نوشته ی استیون موفات برای پرده ی اول “جایزه ی ملی تلویزیون” حضور می یابد.

۲۳ آوریل ۲۰۱۱

فصل ششم که پرخرج ترین فصل تاریخ دکترهو(تا امروز) نامیده شده با اپیزود “فضانورد غیر ممکن” در لوکیشن آمریکا شروع می شود.اپیزود به الیزابت اسلادن، بازیگر نقش ساراجین اسمیت که مدتی قبل از شروع فصل درگذشته بود تقدیم می شود.

۱۴ می ۲۰۱۱

نویسنده ی رمان و کامیک معروف و بسیار محبوب، نیل گیمن، اولین فیلمنامه اش برای دکترهو را در اپیزود “همسر دکتر” روی صفحه ی تلویزیون می بیند.اپیزودی که در آن برای نخستین بار تاردیس را در بدن یک انسان-یک زن به اسم ادریس- می بینیم.

۴ ژوئن ۲۰۱۱

اسپویلرز 😀

حقیقت فاش شده.ریور سانگ، دختر امی پاند و روری ویلیامز و فرزندخوانده ی تاردیس است.یک نیمه تایم لرد که برای کشتن دکتر تربیت شده.

اپیزود “یک مرد خوب به جنگ می رود” در اکثر نظرسنجی ها به عنوان مهم ترین(و نه لزوما بهترین) اپیزود دکترهو شناخته شده است.

در این اپیزود نیو مک ایونتاش در نقش مادام وسترا(یک هومورپتیلا(سلورین) که از دوستان دکتر است)، کاترین استوارت در نقش جنی و دن استارکی در نقش استرکس(یک سانتاران) حضور می یابد.سه نفری که بعدا بارها و مجددا در سریال حضور می یابند.

۲۱ مارس ۲۰۱۲

در کنفرانسی خبری به طور رسمی اعلام می شود در نیمه ی سری هفتم از دوره ی مدرن، کارن گیلان(امی) و آرتور دارویل(روری) از سریال جدا خواهند شد و جنا لوییس کولمن همراه جدید دکتر خواهد بود.

۱ سپتامبر ۲۰۱۲

در حالی که هیچ کس انتظار ندارد تا نیمه ی فصل جنا کولمن را ببیند، به طور غافلگیرانه ای او در اپیزود نخست سری هفتم، “آسایشگاه دالک ها” در نقش اوزوین ازوارد(دختر سوفله ای) حضور می یابد.

matt_smith_doctor_Who

۲۹ سپتامبر ۲۰۱۲

امی و روری با لمس فرشتگان گریان از زندگی دکتر جدا می شوند و تایم لرد را دلشکسته تنها می گذارند.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۲

جنا کولمن برای دومین بار در نقش کلارا حضور می یابد و برای دومین بار می میرد.بعدا مشخص می شود که کلارا یک دختر عادی بوده که به دلایلی در تمام خط زمانی دکتر پخش شده.

۲۳ نوامبر ۲۰۱۳

سالگرد پنجاه سالگی دکترهو.در اپیزود ویژه ی پنجاه سالگی به نام ” روز دکتر”، دیوید تننت(دکتر دهم) در کنار مت اسمیت(دکتر یازدهم) حضور می یابد.در این اپیزود جان هارت، نقش دکتر جنگ، دکتر بین دکترهای هشتم و نهم که در جنگ زمان جنگید را بازی می کند.ضمنا در این اپیزود یونیت دوباره بازمی گردد و کیث لثبریج استوارت، کسی که دختر برگیدیر است، دکتر را کمک می کند.تام بیکر(دکتر چهارم) در نقش موزه دار در اپیزود حضور می یابد.زایگان ها از سری کلاسیک باز گردانده می شوند.مشخص می شود که گلفری هرگز نابود نشده و تنها در لحظه ای از زمان و در یک جهان جیبی منجمد شده.و همچنین پیتر کاپالدی- که پیش از این اعلام شده بود پس از جدایی مت اسمیت در نقش دکتر دوازدهم بازی خواهد کرد- به مدت دو ثانیه در اپیزود حضور می یابد.در متنی که در سینماها پخش شد، اپیزود به درگذشتگان دکترهو، ویلیام هارتنل،پاتریک تراوتون، جان پرت وی، الیزابت اسلادن و نیکلاس کورتنی تقدیم می شود.روز دکتر به صورت سه بعدی در سینماهایی در سراسر جهان اکران می شود و تبدیل به یکی از موفق ترین اپیزود های تاریخ دکترهو می شود.به مناسبت سالگرد پنجاه سالگی، انتشارات پافین کتابی تحت عنوان “۱۱ دکتر، ۱۱ داستان” با نویسندگی نویسندگان شهیری از جمله نیل گیمن، اوین کالفر،مایکل اسکات و …. منتشر می کند(بعدا یک داستان برای دکتر دوازدهم نیز به این مجموعه افزوده شد).همچنین پیتر دویسون(دکتر پنجم)، کالین بیکر(دکتر ششم) و سیلوستر مک اوی(دکتر هفتم) در یک مستند گونه ی طنز  به مناسبت این سالگرد بازی می کنند.پاول مک گان(دکتر هشتم) در مینی اپیزود ویژه ی “شب دکتر” بازی می کند و در اینجا ریجنریت کردن او به دکتر جنگ(جان هارت) را می بینیم.از میان تمام دکترهای در قید حیات، تنها کریستوفر اکلستون(دکتر نهم) حاضر به همکاری با جشن های سالگرد پنجاه سالگی نمی شود.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۳

جدایی مت اسمیت از سریال.برای اولین بار پیترکاپالدی چند ثانیه در نقش دکتر دوازدهم بازی می کند.

۲۳ آگوست ۲۰۱۴

پخش فصل هشتم با بازی پیتر کاپالدی در نقش دکتر دوازدهم شروع می شود.همچنین میشل گومز برای اولین بار در نقش زن مرموزی به اسم میسی-که بعدا مشخص می شود مستر است- حضور می یابد.

۱۳ سپتامبر ۲۰۱۴

اپیزود Listen پخش می شود.در این اپیزود برای نخستین بار در تاریخ ۵۲ ساله ی سریال نمای محوی از کودکی دکتر را می بینیم.

Doctor_Who_series_10_confirmed__of_course__

۸ نوامبر ۲۰۱۴

در اپیزود “مرگ در بهشت” تصویر چهره ی کلارا در تیتراژ ابتدایی پخش می شود.این اولین بار در تاریخ سریال است که تصویر یک همراه به جای دکتر و همچنین تصویر یک زن به جای یک مرد در تیتراژ ابتدایی پخش شده.استیون موفات این اقدام را یک شوخی می خواند که به دلیل بهای بیش از حد(و هم رده ی خود دکتر) که نویسندگان فصل هشت به کلارا داده بودند، اجرایی شده است.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۴

در اپیزود “آخرین کریسمس” تایید می شود جنا کولمن یک فصل دیگر نیز به عنوان همراه دکتر در سریال باقی خواهد ماند و به این ترتیب تبدیل به طولانی ترین همراه سری مدرن از نظر تعداد اپیزود های حضور در  سریال می شود.

۱۹ سپتامبر ۲۰۱۵

تاریخ شروع فصل نهم با اپیزود ” دستیار شعبده باز”

 

۲۱ نوامبر ۲۰۱۵

در اپیزود «ملاقات با کلاغ»، کلارا ازوین ازولد، همراه دکتر دوازدهم، می‌میرد.

۲۸ نوامبر ۲۰۱۵

هون سنت، یکی از بهترین اپیزودهای تاریخ دکترهو پخش می‌شود.

۵ دسامبر ۲۰۱۵

در اپیزود هل بنت،‌ دکتر بالاخره به گلفری بازمی‌گردد و جنا کولمن هم رسما از دکترهو جدا می‌شود.

۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶، ۱۲ ماه کامل بدون دکترهو را می‌بینیم. در فاصله‌ی دو اپیزود کریسمس خبری از هیچ اپیزودی از دکترهو نیست و دکتر صرفا در اسپین‌آف ضعیف کلاس حضور می‌یابد. در این سال اعلام می‌شود که استیون موفات قرار است در پایان سال ۲۰۱۷ از دکترهو جدا شود و کریس چیبنال جای او را خواهد گرفت.

 

فوریه‌ی ۲۰۱۷

پیتر کاپالدی، دکتر دوازدهم، رسما اعلام می‌کند که در پایان ۲۰۱۷ و پس از جدایی استیون موفات، از دکترهو جدا خواهد شد و اپیزود کریسمس بعدی دکتر سیزدهم معرفی خواهد شد.

۱۵ آوریل ۲۰۱۷

شروع پخش فصل دهم دکترهو

 

و آینده…..

من چشم به راه اپیزود ویژه‌ی صد سالگی دکترهو هستم.

نیل گیمن

6 دیدگاه

  1. سلام
    میشه یکی به من بگه جرونیمو یعنی چی؟چندین بار دکتر این کلمه رو در جاهای مختلف گفته ولی من متوجه منظورش نشدم…:(

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *