راسالون، تایم لرد افسانه ای

راسالون، تایم لرد افسانه ای

در تاریخ گلفری تایم لردی وجود دارد که تمام تایم لرد ها برایش احترامی بی حد و حصر قائلند. دکتر سوم او را در کنار امگا بزرگترین تایم لرد های تاریخ می نامد. کسی که نه صرفا یک تایم لرد معمولی، بلکه بنیانگذار امپراطوری گلفری بود و اولین رهبر تایم لرد ها. بعدا او در  “جنگ زمان” و ناپدید شدن گلفری نیز به عنوان لرد-رئیس جمهور گلفری بر سیاره ی نارنجی حکومت کرد. راسالون صرفا یک رهبر بزرگ در گلفری نبود. کسی بود که معنای تایم لرد بودن را به تمامی نژاد دکتر اعطا کرد.

تا پیش از راسالون و امگا و تحقیقات انقلابی آن ها در گلفری، نژاد تایم لرد ها اصولا تایم لرد نبودند.بلکه صرفا انسان واره هایی بودند که بر گلفری زندگی می کردند.ایجاد چشم هارمونی(و احتمالا سیاهچاله ها و کرمچاله های فراوان دیگر در اطراف و درون گلفری) و قرار گرفتن ژن تایم لرد ها تحت تاثیر آن بود که آن ها را به “اربابان زمان” تبدیل کرد.

راسالون از با پرستیژ ترین و خاص ترین دشمنان- و دوستان- دکتر است. کاراکتری که حتی پس از کنسل شدن سریال در دوران کلاسیک هم درباره اش کتاب ها و کامیک های زیادی نوشته شد و در سری مدرن هم بازگشت و حضور کوتاهی داشت. 

راسالون که بود؟

افسانه های زیادی در گلفری درباره ی راسالون وجود دارد.او و امگا را در کنار هم بزرگترین قهرمانان گلفری می نامند، و نکته ی اساسی همینجاست که قهرمانان گلفری بر خلاف تمامی تمدن ها و سیارات دیگر، نه جنگجویان و کشورگشایانی بزرگ، بلکه دو دانشمند بودند.

گفته شده تحقیقات راسالون و امگا بود که دانش سفر در زمان را برای نژاد انسان واره ی ساکن گلفری گشود و تغییرات ژنی خاص پس از این تحقیقات در این نژاد بود که آن ها را تبدیل به اربابان زمان کرد.البته باید توجه داشت که قبل از این موضوع هم این نژاد ساکن سیاره ی نارنجی سوخته، نژادی قدرتمند و پر اهمیت بودند و همانطور که دکتر دهم می گوید “قدیمی ترین نژاد هوشمند کیهان!”.ولی لقب تایم لرد و دانش سفر در زمانشان را مدیون کار های این دو دوست هستند.

امگا، دوست صمیمی راسالون، یک “مهندس ستاره ای” بود.کسی که توانست به طور دستی و مصنوعی یک ستاره را دچار ابرنواختر کند.خود امگا در این ابرنواختر جان باخت(یا تمام جهان چنین پنداشتند.ولی در واقع امگا در یک جهان ساخته شده از ضدماده گیر کرده بود و سال ها طول کشید تا در اپیزود “سه دکتر” دوباره بازگردد.) به هر حال ابرنواختر آن ستاره موجب تشکیل یک سیاهچاله شد.سیاهچاله ای که بعدا به “چشم هارمونی” مشهور شد.راسالون توانست هسته ی این سیاهچاله را به چنگ بیاورد و با کمک انرژی بی کران آزاد شده از آن، اولین تاردیس ها را بسازد و سفر در زمان را ممکن سازد.پس از آن بود که راسالون توانست کنترل گلفری را با قدرت فراوانی که از سفر در زمان کسب کرده بود، به دست بگیرد، و تبدیل به اولین- و تا الان تنها- لرد رئیس جمهور اعظم گلفری شد(جانشینان او به جای این عنوان، به لقب “لرد رئیس جمهور” اکتفا کردند و هیچکدامشان-حتی دکتر هفتم در دوران حکومتش- از پسوند “اعظم” برای خود استفاده نکردند.)

Doctor_Who_-_Time_Lords_in_The_End_of_Time

تاریخ رسمی گلفری راسالون را یک حاکم خیراندیش و نیکخواه تصویر می کند که خردمندانه و در آرامش بر گلفری حکم راند.ولی روایات دیگری نیز وجود دارند که او را یک فرصت طلب جاه طلب و یک دیکتاتور بی رحم می دانند- کسی که تنها به واسطه ی مرگ دوستش و با سوء استفاده از قدرت برخاسته از موقعیت، توانست گلفری را در چنگ خود بگیرد.حتی بعضی تا جایی پیش رفتند که گمانه زنی می کنند خود راسالون در قتل امگا در طی ابرنواختر دست داشته باشد.ولی به هر حال راسالون هر نوع رهبری که باشد، برای نژاد خود ارزش و اهمیت بسیار زیادی قائل بود و حاضر بود برای نجات آن ها هر کاری بکند- تا جایی که یک بار قصد داشت خود زمان را نابود کند تا تایم لرد ها در فرم خاصی از حیات و به صورت شعور مطلق بی جسم و بی زمان به زندگی ادامه دهند!

اگر تایم لرد ها امگا را خدای خود به حساب می آورند، پس راسالون بی تردید یک پله بعد از او پادشاه بی بدیل آن هاست.نکته ی جالب تر آن است که تاثیرات راسالون روی فرهنگ تایم لرد ها بیشتر از امگا بوده- شاید به این دلیل که در تمام سال های حکومت راسالون بر گلفری، امگا تنها در جهانی ماورای سیاهچاله ی “چشم هارمونی” و تشکیل شده از ضد ماده بوده و مسیر دیوانگی را می پیموده و در همین حال راسالون پایه های حکومتش در گلفری را مستحکم تر می کرده.راسالون در سراسر تاریخ پنجاه ساله ی سریال تنها دو بار حضور مستقیم داشته، ولی شاید بیش از صد بار اسم او در سراسر سریال ذکر شده باشد-و البته نباید از حضور های او در داستان های کوتاه، رمان ها، کامیک ها و پادکست رادیویی بیگ فینیش گذشت.به هر حال، لیست زیر، لیستی از موارد مختلف مربوط به امپراطوری تایم لرد هاست که به اسم راسالون نامگذاری شده-خواه به دلیل دخالت شخص راسالون در تشکیل و ایجاد آن ها و خواه برای ادای احترام به تایم لرد افسانه ای!

یادگاران راسالون

 • تصویبیه ی راسالون(Rassilon Imprimatur)به هسته هایی همزی درون ساختار سلولی تایم لرد ها گفته می شود که همزمان هم موجب می شود آن ها بتوانند تنش های مولکولی ناشی از سفر در زمان را به راحتی تحمل کنند(تایم لرد ها در صورت لزوم و اضطرار می توانند بدون تاردیس و به کمک وسایل دیگر-مثل اخلالگر زمانی- هم در زمان سفر کنند و بر خلاف بقیه ی موجودات چنین سفری آن ها را نابود نمی کند) و همچنین این هسته های خاص است که ارتباط خاص بین هر تایم لرد و تاردیس را برقرار می کنند.در واقع چشم هارمونی(هسته ی سیاهچاله ی تغذیه کننده ی انرژی هر تاردیس) مستقیما با تصویبیه های راسالون تایم لردش در ارتباط است.به همین دلیل است که هر تاردیس شخصیتی به شدت مشابه تایم لرد خودش پیدا میکند(یا شاید هم برعکس) و دلیل رفتار های عجیب خاص تاردیس دکتر هم دقیقا همین است!
 • ارسی راسالون(Sash of Rassilon): نوعی کمربند است که هر کس که آن را بپوشد، می تواند از افق رویداد یک سیاهچاله بگریزد.در واقع اثرات جاذبه ی سیاهچاله توسط ارسی راسالون کاملا خنثی می شود.این وسیله ابزاری است که معمولا در هر تاردیسی پیدا می شود، چرا که گاهی تایم لرد مجبور است برای انجام تعمیرات به “چشم هارمونی” تاردیس خودش برود و تکینگی آن را بررسی کند، و برای آنکه توسط چشم هارمونی بلعیده نشود، به ارسی راسالون نیاز دارد.همچنین ذکر شده که ارسی راسالون برای کسی که آن را می پوشد اثرات احیا کننده دارد.

 

 • تاج راسالون(Crown of Rassilon) (با نام دیگر “مدار حلقوی ماتریس”) : در گلفری ابرکامپیوتر بزرگی وجود دارد موسوم به APC و این ابرکامپیوتر جزئی از یک ماتریس عظیم است.درون این ماتریس و این ابرکامپیوتر اطلاعاتی از تمام تمدن تایم لرد ها، رازهای آن ها، تک تک تایم لرد ها، نوع شخصیتشان، سفرهای ثبت شده در سوابق تاردیس هایشان و خلاصه تمام تاریخ تایم لرد ها-واو به واو و جزء به جزء- ذخیره شده است.تاج راسالون وسیله ای است که ارتباط مستقیم ذهنی بین فردی که از آن استفاده می کند با ماتریس مذکور برقرار می سازد.
 • کلید راسالون(Key of Rassilon) : وسیله ای که اجازه ی دسترسی فیزیکی به یک میکرو-جهان مجازی را می دهد که همان ماتریس باشد.از آن جا که لازم است گاهی تغییراتی در ماتریس صورت بگیرد و ماتریس به قدری هوشمند است که اجازه ی دسترسی نرم افزاری را برای جلوگیری از سوء استفاده به کسی نمی دهد، برای این منظور از کلید راسالون و سفر به درون خود ماتریس استفاده می شود.همچنین طبق داستان “تهاجم زمان” از کلید راسالون می توان برای وارد شدن به ابعاد زمانی-فضایی دیگر نیز استفاده کرد و وارد شدن به جهان ماتریس تنها استفاده ی مرسوم و عام آن است.

 

 • عصای راسالون(The Rod of Rassilon) (با نام دیگر کلید بزرگ راسالون): این وسیله با آیتم قبلی متفاوت است.عصای راسالون وسیله ای است که می تواند دسترسی مستقیم به انرژی “چشم هارمونی” اصلی و اورجینال(نه چشم هارمونی های بدل استفاده شده در تاردیس های مختلف) که مخفی و دور از چشم همگان است،دسترسی پیدا کند و از این جهت بسیار خطرناک است.گفته شده کلید بزرگ راسالون یکی از اجزای اساسی “تفنگ دمت” است.(تفنگ دمت یک سلاح کشتار جمعی بسیار مخرب است که می تواند تمدن ها و سیاره ها را نابود کند و با ستاره ی مرگ مجموعه ی جنگ ستارگان قابل قیاس است! )

 

 • نیم تاج راسالون(Coronet of Rassilon) : وسیله ای است که فردی که از آن استفاده می کند، می تواند اراده ی خود را وسعت بخشد و بر دیگران تحمیل کند.البته اگر چندین ذهن اثر نیم تاج را تشخیص دهد، با هم متحد شوند و به طرزی هماهنگ دربرابر آن مقاومت کنند، می توانند اثر نیم تاج را خنثی کنند.

 

 • چنگ راسالون(Harp of Rassilon): نوعی کلید و آلت موسیقیایی است که اتاقی مخفی در تالار شورای اعظم گلفری را باز می کند.درون این اتاق ابزار های کنترل کننده ی یک “چمچه ی زمان” نگهداری می شود- نوعی تکنولوژی ابتدایی “تونل زمان” که احتمالا پیش از به کمال رسیدن سفر در زمان توسط راسالون و امگا و نصب “چشم هارمونی” بر گلفری برای مقاصدی که ذکر خواهد شد از آن استفاده می شده.

 

 • حلقه ی راسالون(Ring of Rassilon): ظاهرا برای کسی که آن را می پوشد جاودانگی به همراه می آورد.ولی فقط به دی ان ای شخص راسالون وصل است.بنابراین هر کس دیگری که از آن استفاده کند، به طور ابدی به عنوان یک مجسمه ی کنده کاری شده در مقبره ی راسالون زندانی می شود.

 

 • طومار سیاه راسالون(Black Scrolls of Rassilon): شامل اطلاعاتی ممنوعه از “زمان تاریک” است.اطلاعاتی که حتی در ماتریس گلفری هم ثبت نشده!

 

 • مهر راسالون(The Seal of Rassilon) : نماد و مهر شخصی راسالون.معمولا اکثر تایم لرد های بزرگ برای خود یک نماد شخصی دارند.نماد راسالون به صورت تصویر زیر است:

180px-Seal_of_Rassilon.svg

بر سر راسالون چه آمد؟ 

ولی سوال اینجاست که چه بر سر راسالون آمد؟

باید توجه کرد که راسالون احتمالا از پیچیده ترین کاراکتر های دکتر هو است. در عین اینکه گاهی به شمایل یک هیولا و دشمن در می آید، در بسیاری از موارد هم کار درست را کرده.کاری که اگر دکتر بود هم همان کار را می کرد.و سرنوشت راسالون به یکی از همین اقداماتش گره خورد!

در “طومار سیاه راسالون” آمده پیش از نصب چشم هارمونی بر گلفری، تایم لرد ها که آن زمان تایم لرد نبودند توسط وسیله ای به اسم “چمچه ی زمان” موجودات بیگانه را از سیارات مختلف و از زمان های مختلف به اسارت می گرفتند و در جایی به اسم “ناحیه ی مرگ” و در چاله های مبارزات، به نبرد های گلادیاتوری و برای تفریح خود وادار می کردند.به این دوره از تاریخ گلفری، “زمان تاریک” گفته می شود.(دوران های گلفری به ۵ دوره ی “زمان قدیم”، “زمان تاریک”، “دوران راسالون” ، “دوران میانه” و در نهایت “جنگ زمان” تقسیم می شوند.دکتر متولد “دوران میانه” است! ) دکتر دوم به برگیدیر توضیح می دهد راسالون با شروع امپراطوری اش به این بازی ها پایان داد.هرچند بانیان این بازی ها این موضوع را در ذهن نگه داشتند، بعد ها علیه راسالون شورش کردند و او را از مقامش عزل کردند.راسالون به مقبره ای در قلب همان “منطقه ی مرگ” منتقل شد.در جایی موسوم به “معبد راسالون” یا “برج راسالون” که به نام “برج تاریک” نیز شناخته می شود.همچنین گفته شده بود که راسالون با ساخت حلقه ای به اسرار جاودانگی پی برد و هنوز درون این مقبره زنده است و خوابیده و منتظر.و کسی که بتواند راهش را از میان “منطقه ی مرگ” به برج تاریک باز کند به جاودانگی خواهد رسید.البته-برای رد شدن از این مسیر باید موانع زیادی را پشت سر گذاشت.موانعی که به نام “بازی های راسالون” شناخته می شوند.

دو حضور راسالون در سریال

 1. اپیزود “پنج دکتر”

در اپیزود ۵ دکتر، بوراسا، لرد رئیس جمهور وقت تایم لرد ها که چرخه و تعداد ریجنریت هایش رو به پایان است، مصمم می شود به اسرار جاودانگی راسالون دست یابد.بوراسا معتقد است حلقه ی راسالون صرفا یک افسانه است و چیزی که راسالون به آن دست یافته، در واقع تعداد نا محدودی ریجنریت برای یک بدن تایم لردی است.بوراسا دکتر پنجم را دستگیر می کند و او را به همراه ۴ چهره ی قبلی اش(و البته با همراهان آن ها) به سوی “منطقه ی مرگ” هدایت می کند.هدف او آن است که ۵ دکتر بازی های راسالون را انجام دهند و راه را برای او به سمت “برج تاریک” باز کنند.درباره ی بازی های راسالون معمایی گفته می شود:

این بازی راسالون است. باختن مساوی است با برنده شدن و کسی که برنده شود، خواهد باخت.

دکتر اول از این معما چنین استنتاج می کند که بازی راسالون در واقع یک تله است برای از بین بردن بدترین و خطرناک ترین تایم لرد ها که سودای جاودانه شدن در سر دارند.

220px-Rassilon

در داستان “پنج دکتر” وقایع زیادی رخ می دهند.ولی به هر روی در پایان یک نوع تصویر و تمثال از راسالون از درون مقبره اش بیرون می آید.بوراسا همانطور که می خواست به جاودانگی می رسد- ولی در هیبت یک مجسمه ی سنگی در مقبره ی راسالون و به دلیل استفاده از حلقه ی راسالون- همچنین راسالون سه دکتر اول را به زمان و مکان خودشان باز می گرداند، دکتر چهارم را از گرداب زمانی که در خلال بازی درونش اسیر شده بود نجات می دهد و دکتر پنجم هم به راه خودش می رود.

۲ . اپیزود “پایان زمان”

اینطور که به نظر می رسد و به روایت خود راسل تی دیویس- مبتکر جنگ زمان- در برنامه ی دکترهو کانفیدنشال، در خلال جنگ زمان تایم لرد ها ضمن دوباره زنده کردن مستر- که جنگجوی بی نقصی برای جنگ زمان است- راسالون را از مقبره اش فرا می خوانند تا نژاد آن ها را علیه دالک ها در جنگ رهبری کند.با این حال قوای رزمی و نظامی دالک ها قوی تر است و آن ها در آستانه ی پیروزی هستند.راسالون نقشه ای می کشد که به “آخرین فرمان” مشهور می شود و شورای اعظم گلفری(به جز دو تایم لرد) همه با آن موافقت می کنند.نقشه بر این اساس است که تایم لرد ها به خود زمان و تمامی حیات در کائنات پایان دهند و به عنوان موجوداتی از هوش و آگاهی خالص و بدون جسم در جهانی لاوجود و بی زمان به حیات ادامه دهند.دکتر از این نقشه با خبر می شود و برای جلوگیری از آن سلاح مخرب و خود آگاه گلفری به نام لحظه( Moment ) را می دزدد تا با آن کار تایم لرد ها و دالک ها را با هم یک سره کند و جنگ زمان را پایان بخشد و مابقی جهان را نجات دهد.ولی راسالون به سادگی تسلیم نمی شود.او نقشه ی دیگری می کشد: از قدیم همه حقیقتی مسلم را درباره ی مستر می دانستند و آن این بود که او یک ریتم چهارتایی در داخل سرش می شنید.مشخص می شود این ریتم چهارتایی، صدای تپش دو قلب راسالون بوده که وقتی کودکی های مستر در یک سوی تونل و بریدگی فضا-زمان ایستاده بود، در سوی دیگرش قرار داشته.راسالون از طریق ردیابی همین صدا و ریتم، موفق می شود یک ستاره ی سفید(نوعی الماس گلفریی) را به سمت مستر در زمین بفرستد(در همین زمان مستر و دکتر دهم بر سر سرنوشت انسان ها با یکدیگر درگیر هستند.) مستر روی الماس کار می کند و سیگنال آن را تقویت می کند و به این ترتیب راسالون موفق می شود تمام گلفری را به زمان و مکان دیگری منتقل کند.ولی در آخرین لحظات دکتر دستگاه ارتباطی را خراب می کند و راسالون را با فریاد: “برگرد به جنگ زمان.برگرد به جهنم!” با تمام گلفری باز می گرداند.البته جلوتر مشخص می شود در واقع دکتر جنگ با کمک دکتر های دهم و یازدهم(و بعد تر با کمک تمام دکترهای دیگر) گلفری را نجات داده و در یک جهان جیبی مخفی کرده.بنابراین احتمالا با بازگشت گلفری در آینده ی سریال، بازگشت راسالون را نیز خواهیم دید.

آیا راسالون یک شخصیت منفی است؟ 

این سوال بسیار سختی است.راسالون شاید خاکستری ترین کاراکتر تمام سریال دکترهو باشد.شخصیتی که گاهی مثل اپیزود ۵ دکتر بیننده تنها چشم امید به کمک او دارد و گاهی مثل اپیزود پایان زمان تبدیل به بزرگ ترین تهدید می شود.کسی که گاهی دکتر دوم با احترام فراوان از او حرف می زند و جای دیگر دکتر هفتم او را یک هیولا و دیکتاتور بی رحم می شمارد.ولی هرچه که باشد، بی شک راسالون کاراکتری است که حضورش در سریال ارزشش را دارد و کسی است که به غنای داستان گویی و شخصیت پردازی های دکترهو افزوده است.

 

5 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *